Otwarcie przystanku w Patkowie 7 maja 1977 r. Na zdjeciu stoja od lewej: Rak Tadeusz, Kuzma Tadeusz, Bernasiuk Julian, Raczuk Stefan i Włodzimierz Szymko.

W sobotnie przedpołudnie dnia 7 maja 1977 roku po raz pierwszy w Patkowie zatrzymał się pociąg osobowy – była to część oficjalnego otwarcia przystanku PKP w naszej wsi. Powstały perony po obu stronach torów, wybudowano również budynek w którym mieściła się poczekalnia i kasa biletowa. Było to wielkie wydarzenie dla wszystkich mieszkańców, czego dowodem był fakt, że na uroczystym otwarciu zebrała się niemal cała ludność wsi, była orkiestra, kwiaty i przemówienia. Przecięcia wstęgi dokonali: Stefan Raczuk działacz PZPR pochodzący w Patkowa Prusy i przedstawiciel PKP. Na uroczystości nie mogło zabraknąć przewodniczącego budowy z ramienia wsi Tadeusza Raka, który wniósł ogromny wkład w powstanie przystanku kolejowego w Patkowie, a także sołtysa wsi Patków – Juliana Bernasiuka.

W przyszłym roku będzie 40 rocznica otwarcia przystanku PKP który służy mieszkańcom do dnia dzisiejszego. Od początku miał ogromne znaczenie dla mieszkańców, dzięki temu mogli oni szybko i bez problemu dostać się do takich miast jak: Siedlce, Warszawa, Siemiatycze, czy Hajnówka. Pod koniec lat 90-tych PKP szukając oszczędności zamknęła kasę biletową. Wraz z zamknięciem kasy biletowej budynek został pozostawiony sam sobie i zaczął niszczeć. Wandale wybili wszystkie szyby, zdewastowano ściany. W efekcie z powodu braku funduszy na utrzymanie budynku w 2013 roku budynek został rozebrany i zastąpiony blaszaną wiatą. Wielki wysiłek mieszkańców w dużej mierze został roztrwoniony.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z otwarcia przystanku PKP w Patkowie. Za przesłanie zdjęć chcielibyśmy serdecznie podziękować Włodkowi Szymko i Przemkowi Gulewskiemu.

Ps. Jeżeli poznajecie ludzi na zdjęciach, jeżeli macie wspomnienia związane w tym wydarzeniem, proszę wpisujcie informacje w komentarzach pod zdjęciami. Ponadto jeżeli macie więcej podobnych zdjęć z tego lub innego wydarzenia zapraszam do kontaktu z nami, chętnie je opublikujemy.