W latach 1903 – 1906  wybudowano linię kolejową przebiegającą przez Patków. Linię tę podczas budowy podzielono na dwie części Siedlce – Połock i Połock – Bołogoje,  dlatego poszczególni autorzy nazywają ją połocką lub też bołogojską. Rok 1906 uznaje się za  datę ukończenia wszystkich prac i oddania linii do użytku publicznego. Linia miła swój początek w Siedlcach,  i zatrzymywała się w następujących miejscowościach: Czeremcha – Hajnówka – Wołkowysk – Lida – Mołodeczno – Zahacie – Połock – Bołogoje.

ruska mapa patkow 1912

Linia kolejowa w okolicach Patkowa na rosyjskiej mapie z 1912 roku

Początkowo tory kolejowe miały prześwit 1524 mm, czyli taki jaki jest powszechnie stosowany w kolejach rosyjskich, został on zmieniony po 1915 roku na 1435 mm, czyli taki jak mamy obecnie. W miarę rozwoju linii powstawały na niej nowe stacje. W 1914 funkcjonowały już stacje w Niemojkach i Platerowie. Wraz z innymi szerokotorowymi liniami na wschód od Wisły, linia Siedlce – Połock należała do Kolei Nadwiślańskiej. Tylko dwie pary pociągów kursowały tą linią: pocztowy (nr 3 i 4) z wagonami I-III klasy, prowadzący wagony bezpośredniej komunikacji St. Petersburg – Siedlce – Warszawa, i towarowy (nr 29 i 30) z wagonami II-IV klasy. Było to minimum wymagane przez ówczesną ustawę kolejową, wymagała ona kursowania minimum dwóch par pociągów na każdej linii.

62-565a192168f59

Pierwszy rozkład jazdy

Pod budowę linii kolejowej zostało sprzedanych 10 hektarów majątku Patków Józefów. która przebiegała w niewielkiej odległości od dworu. Budowa kolei przyczyniła się do rozwoju okolicznych dworów ponieważ w łatwością mogli oni sprzedawać swoje towary w Siedlcach, czy też Warszawie. Na wysokości Patkowa Józefowa, wybudowano tzw. trójkąt torowy, który umożliwiał zawracanie na niej składów pociągów Składał się z zestawu torów w kształcie zbliżonym do trójkąta ze znajdującymi się na rozwidleniach zwrotnicami. Po wojnie trójkąt i budynki zostały rozebrane.

Podczas II Wojny Światowej pomiędzy stacjami Mordy – Niemojki kursował pociąg pancerny, wzmacniając oddziały słowackie i węgierskie walczące po stronie III Rzeszy. Składał się z czterech wagonów z lokomotywą w środku składu. Pociąg ten przejeżdżał co pół godziny. Został wysadzony w Niemojkach przez wycofujących się Niemców w 1944 roku. Nie były to ich jedyne zniszczenia tuż przed wycofaniem, wysadzili również most kolejowy na rzecze Toczna, który znajduje się na wschód od wsi Patków. Nadchodzący front sowiecki od razu rozpoczął odbudowę strategicznej przeprawy i naprawy torowiska.

Most kolejowy na rzece Toczna, czasy współczesne

Zrzut ekranu 2016-04-10 o 13.57.09

Linia kolejowa nr 31

Przystanek w Patkowie staraniem mieszkańców wybudowano dopiero w 1977 roku. Uroczyste otwarcie nastąpiło 7 maja 1977 roku. Przystanek znajduje się na 36,887 km od Siedlec. Najbliższe stacje to Niemojki 5,04 km i Platerów 8,93 km. Wybudowano dwa perony, po jednym przy każdym torze. Ponadto wybudowano murowany budynek poczekalni, gdzie były też kasy biletowe. Duża część mieszkańców pracowała na kolei. 

Rozkład jazdy z 1979 roku

Pod koniec lat 90-tych linia do Hajnówki zaczęła przeżywać kryzys, zmniejszono liczbę połączeń i ograniczano koszty, zlikwidowano kasy biletowe w Patkowie. Budynek poczekalni pozostawiony sam sobie niszczał, powybijano wszystkie szyby, zniszczono elewacje. W 2011 roku, decyzją Kolei budynek rozebrano, na którego miejsce postawiono blaszaną wiatę. Obecnie linia kolejowa nr 31, swój bieg na terenie Polski kończy w Siemianówce. Przez Patków dziennie przejeżdża 12 pociągów osobowych, dodatkowo pociągi towarowe. 

Zrzut ekranu 2016-03-02 o 17.52.51

Linia nr 31 w obecnych granicach Polski

Galeria kolei w Patkowie.