lzs patkow

LZS Patków

Historia powstania  boiska w Patkowie jest bardzo długa i interesująca. Z inicjatywy Stanisława Michalaka, Ryszarda Przesmyckiego  i Wojciecha Raczuka  w 1968 roku zapadła wstępna propozycja budowy boiska na terenie kolejowym w wsi Patków.

Delegacja organizatorów złożyła wniosek w Polskich Kolei Państwowych  Oddział Drogowy w Siedlcach, na pozwolenie użytkowania placu kolejowego w Patkowie, pod budowę tego boiska.

Dnia 23.11.1968 roku Prezes LZS Patków Ryszard Przesmycki otrzymał pismo, na mocy którego wyrażono zgodę na urządzenie takiego boiska, na terenie kolejowym położonym w wykopie po prawej stronie toru kolejowego,  od km 37,250 do km 37,400 linii Siedlce-Narewka. Zgodę na tą budowę podpisał Naczelnik DOKP Siedlce inż. Leonard Wolf.

20150103_161451

Rozpoczęła się wycinka krzaków, wywożenie darniny, równanie terenu. Prace te wykonywała młodzież ze szkoły podstawowej w Patkowie, w ramach lekcji wychowania technicznego, które prowadził profesor i Prezes LZS Patków Ryszard Przesmycki. Młodzież starsza wycinała w lesie słupki i poprzeczki na bramki. Przynosili ten materiał  na swoich ramionach. Organizowana była także  zabawa, z której dochód przeznaczony został w całości na zakup strojów i butów piłkarskich. Natomiast czołowy wówczas zawodnik LZS Patków Andrzej Raczuk  przywiózł  z Gdyni siatki rybackie, które zostały powieszone jako siatki bramkarskie.

Było to pierwsze takie boisko, o wymiarach 90 m na 40 m w całej gminie Łosice. Na tym boisku mecze rozgrywały drużyny z Łosic, Huszlewa i Niemojek, w latach 1974-1975.

Pierwszy mecz na tym boisku rozegrany został w 1969 roku pomiędzy LZS Patków a LZS Łysów.

lzs patkow 2

LZS Patków po meczu – lata 70-te

W 1977 roku rozgrywany został na tym boisku mecz półfinałowy drużyn zakładowych Perun: Łosice-Marki,

W 1982 roku rozegrany został na tym boisku inny ważny mecz o Puchar Polski pomiędzy:LZS Platerów a AZS Biała Podlaska.

Rozgrywany był także mecz o Puchar Polski: LZS Patków – LZS Hanna oraz mecz o Puchar Polski pomiędzy LZS Patków a LZS Rzeczyca.

W 1983 roku z inicjatywy Pani Jadwigi Kraśniewskiej rozpoczynają się rozgrywki B- klasy regionu Łosice. Na  boisku w Patkowie rozgrywane były mecze zespołów:

– LZS Łosice, LZS Zakrze, LZS Huszlew, LZS Mszanna, LZS Olszanka, LZS Kornica, LZS Sarnaki , LZS Platerów, LZS Niemojki, LZS Hołowczyce, LZS Ostromęczyn, LZS Łuzki i wielu innych.

W 1984 roku rozgrywany był turniej piłki nożnej o Puchar Przewodniczącego Socjalistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Brali w nim udział zespoły: LZS Patków, LZS Platerów, LZS Chybów, LZS Sarnaki.

W 1987 roku na boisku w Patkowie odbywały się rozgrywki piłki nożnej B-klasy regionu Łosice.

W latach 90-tych odbywały się na tym boisku mecze towarzyskie i festyny, połączone z biegami na przełaj. Odbywały się także konkursy dla dzieci.

W 1992 roku dzięki uprzejmości DOKAPE Siedlce wykonana została niwelacja terenu i poszerzenie boiska od strony drogi. Tę pracę na spychaczu wykonywał kolejarz z Patkowa Tadeusz Kuźma, za co serdecznie mu dziękujemy i życzymy zdrowia. Bramki zostają zmienione na metalowe. Młodzież dalej rozgrywała mecze towarzyskie na tym boisku .

W 2007 roku jest rozgrywany Turniej Piłki Nożnej o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Siedlce. W 2008 roku na 40-lecie LZS Patków rozgrywany jest mecz OLDBOJE-MŁODZIEŻ Z PATKOWA. Puchary ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Dzięki inicjatywie Cezarego Borysiaka Radnego Miasta i Gminy Łosice ze wsi Patków zostaje zakupiony materiał z rur metalowych na bramki.

W 2010 roku rozgrywany był Turniej piłkarskich szóstek  o Puchar Marszałka Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

W 2011 roku odbył się mecz: LZS PATKÓW-ORZEŁ ŁOSICE, z okazji awansu tego klubu z A-Klasy do Ligii Okręgowej.

Radny Miasta i Gminy Łosice ze wsi Patków Radosław Cieśluk na jesieni 2011 roku podejmuje wysiłek modernizacji płyty boiska. Zaangażowali się w modernizację rodzice wsi Patków i młodzież. Dzięki pomocy Urzędu Miasta i Gminy Łosice płyta boiska została wyrównana i poszerzona. Marta i Grzegorz Jaszczuk właściciele firmy „PARTNER” ufundowali trawę na miarę boiska, a Radny MiG Łosice ze wsi Patków wraz z młodzieżą i Prezesem ORKA Łosice Stanisławem Bałczukiem pielęgnowali  i kosili trawę.

Nowe pełnowymiarowe boisko o parametrach:  100 m-45 m z wymiarowymi nowymi bramkami –  jest już gotowe do gry.

Niech to boisko będzie pamiątką dla dzisiejszych i przyszłych pokoleń wsi Patków. Drużynom życzę udanej imprezy; grajcie fair.  Niech wygra najlepszy, a każdy ma szanse.

Na koniec przytoczę słowa Świętego Augustyna:

DOPÓKI WALCZYSZ, JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ.

Mieczysław Rak

patkow.com